fbpx
Aktualności

Zbiornik Kazimierz otwarty!

Atrakcje Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, w tym Zbiornik Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej, będą dostępne od 1 czerwca, w tym roku pod hasłem #bezpiecznienaszlaku. Dla pierwszych 150 zwiedzających czekają nagrody w postaci masek wielorazowych.

Gdański Szlak Wodociągowy to oferta, która łączy w sobie różne formy spędzania czasu. Podróżując szlakiem można obcować z przyrodą, poznać ciekawe, nieznane zakątki miasta, korzystać z tarasów widokowych, by w końcu trafić do dawnych i obecnych rezerwuarów wody pitnej. Tam na zwiedzających czekają przewodnicy – pasjonaci historii Gdańska, historii myśli technicznej i miłośnicy przyrody.

Bezpiecznie na szlaku
Formuła zwiedzania Gdańskiego Szlaku Wodociągowego od zawsze polegała na kameralnych spotkaniach niewielkich grup z przewodnikiem. Powierzchnia i charakter obiektów pozwalają na zachowanie wszystkich reguł sanitarnych związanych z profilaktyką związaną z COVID-19. – Dla jeszcze większego komfortu zwiedzania i poczucia bezpieczeństwa zmniejszyliśmy liczebność grup zwiedzających. Pojawi się zatem możliwość zwiedzenia obiektów z przewodnikiem w kameralnej grupie 10 lub 15 osobowej w zależności od zbiornika – podkreśla Dorota Sawczyszyn, koordynator Szlaku z GIWK. By goście szlaku czuli się w pełni bezpiecznie wprowadzony został obowiązek dezynfekowania rąk oraz butów a także zasłanianie ust i nosa podczas wycieczki. Organizator, czyli miejska spółka GIWK zadba także o właściwą i regularną dezynfekcję powierzchni, z którymi mogą mieć kontakt zwiedzający. Nowy grafik oraz wszystkie zasady bezpiecznego zwiedzania są dostępne na www.szlak.gda.pl.

Zapisy i bilety
Wejście do zbiorników podziemnych Orunia i Sobieski jest biletowane (koszt biletu wynosi 9 zł). Zwiedzanie zbiornika wieżowego Kazimierz jest bezpłatne. Najlepszym gwarantem zdobycia miejsca w grupie jest rezerwacja oraz zakup biletu na stronie internetowej www.szlak.gda.pl. Jest to jednocześnie sposób zapewniający największe bezpieczeństwo. Istnieje także możliwość zakupu biletu (w przypadku dwóch podziemnych zbiorników wody) na miejscu za pośrednictwem karty płatniczej oraz gotówką.

3 wodociągowe obiekty, 3 tarasy widokowe
Przystanki lokalnej, wodociągowej i przyrodniczej podróży zlokalizowane są w trzech dzielnicach Gdańska – we Wrzeszczu, Oruni i na Wyspie Sobieszewskiej. Szlak Wodociągowy to dwa historyczne, podziemne rezerwuary wody oraz współczesna wieża ciśnień. Zwiedzając wszystkie trzy obiekty można skorzystać nie tylko z bogatej oferty edukacyjnej ale także zyskać różne spojrzenia na miasto – na jego podziemia oraz perspektywę z lotu ptaka. Szlak to także trzy tarasy widokowe oraz popularne miejsce zimowania nietoperzy.

Zbiornik Kazimierz to współczesna budowla wodociągowa, która służy mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej. Z tarasu rozpościera się piękny widok z wysokości 10 m ponad koronami drzew na Zatokę Gdańską, Żuławy Gdańskie oraz Wyspę Sobieszewską. Dla zwiedzających dostępna jest także multimedialna wystawa poświęcona walorom przyrodniczym Wyspy Sobieszewskiej.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X