fbpx
Aktualności

Historia Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN

Z okazji przypadającej w tym roku 200 rocznicy powołania w Warszawie Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk instytucja przygotowała opisy powstania swoich jednostek. W tym, mieszczącej się od 1958 roku Stacja Ornitologicznej MiIZ PAN na Wyspie Sobieszewskiej. Zachęcamy do poznania jej historii!

W tym jubileuszu ma również swoje miejsce należąca do MiIZ PAN Stacja Ornitologiczna w Górkach Wschodnich. Jej historia sięga 1931 r., kiedy to przy Państwowym Muzeum Zoologicznym w Warszawie założono w celu obrączkowaniem ptaków Stację Badania Wędrówek Ptaków, którą następnie w 1945 r. przemianowano na Stację Ornitologiczną. W 1953 r. Państwowe Muzeum Zoologiczne stało się instytucją Polskiej Akademii Nauk jako Instytut Zoologiczny.

W latach 1956/57 Stację Ornitologiczną przeniesiono z Warszawy do Górek Wschodnich k. Gdańska, (obecnie Wyspa Sobieszewska – dzielnica Gdańska), gdzie w pierwszej połowie lat 80. została rozbudowana. W 1990 r. Stacja zmieniła afiliację i weszła w skład Instytutu Ekologii PAN (obecnie nieistniejący), by potem w 2002 r. uzyskać osobowość prawną jako Zakład Ornitologii PAN.

Ostatecznie historia placówki zatoczyła koło, bowiem w 2007 roku ponownie jako Stacja Ornitologiczna wróciła do instytutu macierzystego, który po reorganizacji działa jako Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk.

Wybór umiejscowienia Stacji na jednej z europejskich tras wędrówek ptaków miał na celu obok kontynuowania organizacji obrączkowania ptaków w Polsce, badanie ptaków migrujących wzdłuż naszego wybrzeża. Interesujący jest również fakt, że pierwszą propozycją miejsca na wybrzeżu dla Stacji Ornitologicznej była wyspa Mętna k. Szczecina (wyspa Mienia, Sadlińskie Łąki), gdzie przed wojną znajdowała się Stacja Przyrodnicza prowadzoną przez ornitologa Paula Robiena – pioniera ochrony przyrody Pomorza.

Stacją od początku jej działalności kierowali w kolejności: Janusz Domaniewski (od 1931r.), Władysław Rydzewski (od 1936r.), Jan Bogusław Szczepski (od 1945 r), Jan Pinowski (od 1970r.), Maciej Gromadzki (od 1974 r.). Od 2007 r. Stacja podlega bezpośrednio Dyrektorowi MiIZ PAN, obecnie Tomaszowi Mazgajskiemu.

Wpis to skrócona historia przygotowana przez pracowników Stacji Ornitologicznej. Wpis dostępny jest na Facebooku: https://www.facebook.com/Stacja-Ornitologiczna-w-Gda%C5%84sku-1507368926199845/.

Pełną historię znajdą Państwo na stronie MiIZ PAN: https://miiz.waw.pl/pl/podstawowe/574-historiamiiz?fbclid=IwAR3zTqY4rVWCsePj8K0eRpViabAVbXmCr9QgS1LjeunuCtTkTyzn_JTSHOQ.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X