fbpx
Historia

OSP Sobieszewo. Jak powstało?

Początki ochotniczej działalności pożarniczej na Wyspie datuje się właśnie na trzy lata po II Wojnie Światowej. Jak wspomina jeden z pierwszych osadników żuławskich – Stefan Andrzejczak – w swoim rozdziale książki „Żuławiacy”:

Wiosną 1948 roku w Sobieszewie zorganizowano OSP. Prezesem został mgr Antoni Domaradzki, sekretarzem Mieczysław Pulkowski, skarbnikiem Bronisław Szylman, naczelnikiem Bronisław Rozmarynowski, a gospodarzem Augustyn Szczepański. Jako tymczasowa remiza służył straży zdewastowany budynek po byłej poniemieckiej betoniarni, stojący tuż nad Wisłą. Budynek ten w 1953 roku wraz z całą posesją został wyremontowany i wydzierżawiony przez Polską Agencję Prasową na kolonie letnie dla dzieci. Początkowo straż posiadała tylko starą ręczną sikawkę wyremontowaną własnym wysiłkiem. Z biegiem lat OSP w Sobieszewie dorobiła się samochodu ciężarowego. Obecnie [t.j. w roku 1972 – przyp. aut.] jest w posiadaniu dobrego, typowo pożarniczego samochodu z motopompą. OSP w Sobieszewie brała wielokrotnie udział w gaszeniu pożarów i wyróżniła się w rozmaitych imprezach strażackich.

„Żuławiacy. Wspomnienia osadników żuławskich”, praca zbiorowa, Stefan Andrzejczak, str.67, Wydawnictwo morskie, Gdańsk, 1973

W roku 1950 OSP w Sobieszewie otrzymała pierwszą motopompę typu M-800. Przez kolejne lata działań, nie tylko stricte pożarniczych ale i wielu prac społecznie potrzebnych w okresie powojennej odbudowy, OSP rozwijała się i sukcesywnie wzbogacała o kolejne niezbędne wyposażenie. Przez wiele lat okresu PRL aż do początków lat 90-tych osobą tworzącą historię OSP był jej honorowy prezes pan Henryk Gładyszewski.

image2

Fot. 1. Remiza OSP w roku 1992.

Jak podaje kronika, 7 sierpnia 1992 roku, na zebraniu sprawozdawczym, powołano „nowożytny” Zarząd OSP i podjęto decyzję wspólnym stworzeniu nowoczesnej jednostki na miarę III Rzeczpospolitej Polskiej.

W skład zarządu wchodzili:

Tadeusz Michalski – Prezes

Adam Kaczmarek – Naczelnik

Andrzej Krefta – Gospodarz

Henryk Balkiewicz – Skarbnik

Ryszard Skalski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Tadeusz Twardowski – Członek Komisji Rewizyjnej

Przez okres ostatnich dwudziestu lat Ochotnicza Straż Pożarna w Gdańsku Sobieszewie odniosła wiele sukcesów w zawodach sportowo-pożarniczych, zajmując wielokrotnie miejsca na podium i pozostawiając w tyle dziesiątki drużyn.

OSP Gdańsk Sobieszewo dnia 23 września 2004r. decyzją nr XI/59 KSRG została włączona do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego, mającego na celu ochronę, życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez walkę z pożarami lub innymi klęskami żywiołowymi. Zadania owe realizuje poprzez ratownictwo techniczne, chemiczne, ekologiczne, drogowe, medyczne oraz wodne. Dysponowana jest do wielu akcji ratowniczo – gaśniczych, miejscowych zagrożeń na terenie Wyspy Sobieszewskiej, nadmorskiej dzielnicy Gdańska, oddalonej od centrum miasta o 15 km, położona na wschód od Gdańska, w ramionach Wisły nad Zatoką Gdańską, która posiada statut wyspy ekologicznej. Stanowi także cenne wsparcie dla jednostek Państwowych Straży Pożarnych w Gdańsku. Ponadto aktywnie uczestniczy w życiu społecznym miejscowego środowiska – mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X