fbpx

Festiwal Kultura Bliskości

Misją festiwalu „Kultura w bliskości” organizowanego przez GAK Wyspa Skarbów jest promowanie idei kultury inkluzywnej. Wraz ze specjalistami dziedzin humanistycznych – językoznawcami, psychologami, terapeutami, artystami –  i przedstawicielami wpierających organizacji skoncentrujemy się na zagadnieniach sprawiedliwości społecznej, krzywdzących uprzedzeniach oraz wykluczeniu z aktywnego uczestnictwa i współtworzenia życia kulturalnego, które dotyka osoby ze szczególnymi potrzebami. Zmierzymy się z tematem budowania otwartości, wzmacniającej roli języka, postaw tolerancyjnych, przeciwdziałania różnym formom dyskryminacji. Wszystko po to, by współtworzona przez nas rzeczywistość miała bardziej przyjazny i empatyczny charakter.

 

PROGRAM

27.05.2022 (PIĄTEK) / Otwarcie festiwalu
• 18.00 – KRAKOWSKI SALON POEZJI
Krakowski Salon Poezji to kulturalna inicjatywa Anny Dymnej. Aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie, wspólnie z małżonkiem, prof. Krzysztofem Orzechowskim, zapoczątkowała ją 20 stycznia 2002 roku. W trakcie poetyckiego spotkania w ramach Festiwalu aktorka zaprezentuj poezję ks. Jana Twardowskiego oraz wybrane utwory laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście” organizowanego przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK / Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, pętla indukcyjna + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
28.05.2022 (SOBOTA)
• 13.00-14.30 RÓŻNI, ALE TACY SAMI. JĘZYKIEM TOLERANCJI
Spotkanie z książką „Płomyczek uczy się ziać ogniem” warsztaty literackie + malowanie skrzydeł + nauka ziania (bańkami mydlanymi)!
Prowadzenie – Lidia Ławicka, kierownik Biblioteki na Wyspie i Mirella Makurat, WiMBP
Miejsce: Ogród. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
• 13.00-15.00- KULTURA POMOSTEM DIALOGU MIĘDZYLUDZKIEGO / DEBATA
Debata z udziałem gości: Katarzyny Cimoch (Fundacja Kulawa Warszawa), Wilhelminy Grych (założycielki Stowarzyszenia Nadzieja Dla Rodziny), Alicji Redlickiej (Dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 28 w Gdańsku), Jarosława Rebelińskiego i Doroty Bielskiej (Teatru Razem), Katarzyny Świeczkowskiej(wiceprzewodniczącej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku PSONI). Gość Specjalny – ANNA DYMNA (Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”).
Prowadzenie – Robert Więckowski, dziennikarz, literaturoznawca i kulturoznawca, współtwórca i wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier.
Miejsce: Wyspa Drogowiec. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową, tłumacz języka migowego na żywo + wsparcie wolontariuszy + dostępność cyfrowa po publikacji spotkania via Facebook/Wyspa Skarbów GAK.
• 15:00-16:00 POKAZ MALARSTWA NA ŻYWO
Spotkanie z artystami: Stanisławem Kmiecikiem i Walerym Siejtbatałowem połączone z pokazem malarstwa stopami i ustami.
Miejsce: Drogowiec. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy
• 15:00-17:00 WIELOZMYSŁOWE ZWIEDZANIE IZBY PAMIĘCI WINCENTEGO POLA wraz z kuratorami Gdańskiej Galerii Zmysłów / Stowarzyszenie Invisibilia
Stowarzyszenie Invisibilia prowadzi Gdańską Galerię Zmysłów. Jedną ze zmysłowych atrakcji jest muzeum zwiedzane w ciemności. Wyjątkowość nasza polega na zwiedzaniu przy użyciu wszystkich zmysłów poza wzrokiem. Wizyta w naszej galerii pozwoli spojrzeć na otaczający nas świat zmysłami, dostrzec niezauważalne i poznać zmysłowość ciemności i rozkosz zapachu i dźwięku.
Stowarzyszenie tworzą i w nim pracują osoby z niepełnosprawnością wzroku:
„Jesteśmy podmiotem ekonomii społecznej zarządzanym turkusowo. Jesteśmy organizacja działająca na rzecz integracji i reintegracji osób niepełnosprawnych”.
Miejsce: Izba Pamięci Wincentego Pola. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością wzroku + wsparcie wolontariuszy
• 16:00 „WIELCY ARTYŚCI, WAŻNE SPRAWY” / wystawa prac beneficjentów Stowarzyszenia Nadzieja dla Rodziny i uczniów Szkół Podstawowych nr 87 i 88 w gdańsku
Miejsce: Drogowiec. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy
• 17.00 – DUCLE VITIUM na podstawie książki Marie Desplechin i Emmanuelle Houdart „Cyrkowcy” – prezentacja filmowa projektu teatralnego + rozmowa z Dyrektorem Teatru RAZEM oraz twórcami.
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK. Dostępność: napisy + dla osób z niepełnosprawnością ruchową + pętla indukcyjna + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
• 18.00. REMONT POMP / koncert
Remont Pomp – zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na nietypowych instrumentach oraz przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. W skład zespołu wchodzą: Magdalena Spaleniak, Wojciech Birtus, Sebastian Włodarek, Jacek Cieślicki, Jan Skiba, Miriam Porębska, Jarosław Marciszewski, Francisco Amorim, Lea Ewers, Leonie Eberl.
Miejsce: Drogowiec. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy.
• 19.00 SOUND OF METAL (2019) / Dyskusyjny Klub Filmowy
Prowadzenie dyskusji: Wojtek Zejda (Klub Filmowy KOSMOS Sceny Muzycznej GAK) oraz Robert Więckowski.
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK. Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, napisy + pętla indukcyjna + audiodeskrypcja na żywo + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
29.05.2022 (NIEDZIELA)
• 12.00-14.00 SŁOWNIK EMPATYCZNEGO JĘZYKA POLSKIEGO – DEBATA
Debata z udziałem gościń: dr hab. Doroty Krzemińskiej, prof. Uniwersytetu Gdańskiego (swoje zainteresowania naukowe i badawcze koncentruje wokół zjawiska niepełnosprawności, w szczególności niepełnosprawności intelektualnej), prof.dr hab. Ewy Graczyk (literaturoznawczyni i działaczka społeczna, nominowana do Literackiej Nagrody Nike za 2004), Moniki Domagalskiej – Ilińskiej (Prezeski Stowarzyszenie Invisiblia, Muzeum Niewidzialny Gdańsk) dr hab. Katarzyna Kłosińska (pracownik naukowy w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka w zakresie językoznawstwa normatywnego (poprawność językowo-stylistyczna i ortograficzna), socjolingwistyki, politolingwistyki i etnolingiwistyki.
Prowadzenie – Robert Więckowski, dziennikarz, wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier.
Miejsce: Galeria / Streaming na żywo na portalu FB.
Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, tłumacz języka migowego, dostępność cyfrowa po publikacji spotkania via Facebook/Wyspa Skarbów GAK + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
• 14.00 DOŚWIADCZANIE SMAKU – DEGUSTACJA W CIEMNO
„Doświadczanie Smaku” to atrakcja, która uwrażliwi Twoje kubki smakowe na wszystkie doznania, które uciekają ze świadomości podczas pospiesznego posiłku. Zwolnij, posmakuj, poczuj…a rozsmakujesz się w gładkości, chropowatości, kwaskowatości czy świeżości roślinnych przysmaków.
Prowadzenie – Janusz Arrasz, promotor zdrowia
Miejsce: Ogród. Dostępność: wsparcie wolontariuszy.
• 14:00 – 15:30 WIELOZMYSŁOWE ZWIEDZANIE IZBY PAMIĘCI WINCENTEGO POLA wraz z kuratorami Muzeum Niewidzialny Gdańsk / Stowarzyszenie Invisibilia
Miejsce: Izba Pamięci Wincentego Pola. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością wzroku + wsparcie wolontariuszy
• 15.30-17.00 POZNAJ KOD GENETYCZNY SWOJEJ OSOBOWOŚCI, CZYLI KLUCZ DO SAMEGO SIEBIE (STRUCTOGRAM) – WYKŁAD
W trakcie wykładu dowiecie się, jak praca mózgu wpływa na życie, potrzeby i wybory, a także co czyni nas indywidualnymi jednostkami i na co mamy wpływ, niezależnie od naszych norm i dysfunkcji.
Prowadzenie wykładu – Katarzyna Polachowska – Właścicielka Warsztatowni „Efekt Motyla”. Coach, terapeutka, psychopedag, psychograntolog, trenerka komunikacji opartej na empatii oraz structogramu.
Miejsce: Galeria. Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową + tłumacz języka migowego + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
• 17.00 NA OSTATNI GUZIK – ceramiczne warsztaty artystyczne
Integracja w plenerze ogrodu Wyspy Skarbów GAK podczas której złączymy nie tylko kawałki tkaniny, ale także nas wszystkich ze sobą nawzajem. Sprawnych- niepełnosprawnych, małych- dużych, amatorów-profesjonalistów. Podczas festiwalu „Kultura w bliskości” guzik- ten prosty przedmiot, będzie symbolem idei inkluzywności, otwartości oraz łączenia. Zachęcamy do wspólnej zabawy!
Prowadzenie – Agnieszka Weis, mgr wzornictwa (ASP Gdańsk), tworzy obiekty przy pomocy technik ceramicznych. Jej prace zostały docenione m. in. w Międzynarodowym Konkursie „Make me!”. Obecnie prowadzi pracownię ceramiczną w Kolonii Artystów (Dolne Miasto), gdzie toczy naczynia na kole garncarskim. Instagram: @weis.ceramics.
Miejsce: Ogród. Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy.
• 17.00 – 19:00 POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY, CZYLI KOMUNIKACJA OPARTA NA EMPATII.
W trakcie warsztatów Katarzyna Polachowska pokaże, jak być z drugim człowiekiem w taki sposób, aby ten kontakt był wartościowy nawet pomimo różnic. Dowiecie się jak dbać o potrzeby drugiego człowieka, nie zapominając o własnych. Opowie o tym, że świat osób ze specjalnymi potrzebami – seniorów, chorujących na choroby otępienne i inne – jest różny od tego, który znamy i pokaże, jak go zrozumieć, oswoić i zintegrować się we wspólnym życiu.
Miejsce: Sala Rady Dzielnicy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy, KOSZT 15 zł.
Dostępność: wsparcie wolontariuszy.
• 19.00 SOKÓŁ Z MASŁEM ORZECHOWYM (2019); SUKIENKA (2020) / Dyskusyjny klub filmowy
Prowadzenie dyskusji: Weronika Orzechowska (Klub Filmowy KOSMOS Sceny Muzycznej GAK)
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK. Dostępność: napisy + audiodeskrypcja na żywo (wolontariusze). Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
PARTNERZY:
Fundacja Kultury bez Barier
Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
Fundacja Kulawa Warszawa
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku
Stowarzyszenie Nadzieja dla Rodziny
Fundacja 4 Sztuki
Stowarzyszenie Invisibilia
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Stowarzyszenie Organizacji Obozów „Cieciorka”
Szkoła Podstawowa Specjalna nr 28 w Gdańsku
Szkoła Podstawowa nr 87 w Gdańsku
Szkoła Podstawowa nr 88 im. Daniela Gabriela Fahrenheita w Gdańsku
SPONSORZY UPOMINKÓW
Miasto Gdańsk
Visit Gdańsk
Gdańska Galeria Miejska
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
PATRONAT MEDIALNY
Gdańsk.pl, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk,
ORGANIZATOR
Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów
Dom Kultury / Galeria / Muzeum
ul. Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15, wyspaskarbow.gak.gda.pl
Read also:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X