fbpx

Tajemniczy ogród / kreatywne

Wyspa Skarbów GAK zaprasza na wernisaż wystawy Agnieszki Gewartowskiej „Tajemniczy ogród”. Ekspozycja wystawy do 30.09.2022
oraz wernisaż wystawy ceramiki „Kreatywne”. Ekspozycja wystawy do 23.09.2022
Agnieszka Gewartowska (ur. w 1975) Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki w 2001 roku. Stopień doktora uzyskała w 2022 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artystka sztuk wizualnych, zajmująca się malarstwem, grafiką artystyczną, rysunkiem i instalacjami typu site specific. Uczestniczka ponad 90 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, między innymi w Szwecji, Niemczech, Kanadzie, Japonii, Korei, Chinach, na Litwie. Wielokrotnie nagradzana stypendiami, nagrodami i wyróżnieniami. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych jak i w Muzeach Sztuki Współczesnej.
„(…) W jej artystycznym świecie powstają rzeczy, zjawiska, obiekty, które mogą pomóc nam myśleć głębiej, zobaczyć dalej przez to, że są one bardzo zmysłowe, wnoszą do naszej wyobraźni ów szczególny aspekt życia – archetypalną potrzebę materialności istnienia, wobec i mimo szerzącego się i reklamowanego materializmu post- postnowoczesności oraz potrzebę dotyku i wreszcie najważniejsze – ciągle się w nas odradzająca potrzeba piękna (…)”
Zbigniew Mańkowski, fragment do twórczości Agnieszki Gewartowskiej, wystawa pt.: „Piękno utracone”/ „Lost beauty”, Galeria Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku, Dom Angielski, 2014 r.
„Kreatywne” – wystawa prezentuje ceramikę powstałą głównie w alternatywnych wypałach raku, jak również – jako nowe doświadczenie – w eksperymentalnych technikach saggar i copper matte. Prace te, o unikalnym, niepowtarzalnych charakterze stanowią rezultat rezultat twórczej aktywności uczestniczek Pracowni Ceramicznej Wyspy Skarbów GAK. Autorki szlifowały swój warsztat m.in. pod kierunkiem artysty – rzeźbiarza Krystyny Andrzejewskiej-Marek, która prowadziła pracownię przez 16 lat.
Alicja Bielska – z wykształcenia biolog. Pracuje na Wyspie Sobieszewskiej i tutaj również od kilkunastu lat aktywnie realizuje swoją ceramiczną pasję. Ceni ceramikę powstałą w alternatywnych wypałach, dlatego wciąż jest otwarta na nowe wyzwania i eksperymenty. Ceramika na ścianie jest jej ulubioną formą prezentacji i artystycznego wyrazu. Uczestniczka wielu ceramicznych wystaw zbiorowych, jak również kilku indywidualnych: „W ceramicznej aurze” – Stary Spichlerz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (2016); „Pośród żywiołów” – Wyspa Skarbów GAK w Gdańsku Wyspa Sobieszewska (2016); „Głębokie zanurzenie” – Galeria artystyczna „Szary Ganek” w Pruszczu Gdańskim (2018); „Blisko Natury” – Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku (2021).
Anna Rachocka – z wykształcenia specjalista chorób oczu. Po ukończeniu aktywności zawodowej czynnie realizuje się na malarskim, graficznym i ceramicznym polu. Z pasją zakłada i uprawia ogród będący po części inspiracją jej artystycznych projektów, a po części miejscem ich ekspozycji. Uczestniczka wielu zbiorowych wystaw malarskich. Członkini Nadbałtyckiego Stowarzyszenia Plastyków im. M. Mokwy w Gdańsku. W 2020 roku nagrodzona z rąk Prezydenta Miasta Gdańska za „Autoportret” w kategorii rysunek, w ramach 37 Przeglądu Twórczości NSP.
Justyna Różycka-Łągwa – inżynier elektronik, miłośniczka przyrody i żywiołów, od lat zafascynowana materią ceramiczną. Kocha eksperymentowanie, doświadczanie nowych rzeczy, poznawanie przez działanie. Ceramika jest dla niej przejawem niedeterministycznej natury świata, inspirującej do jeszcze większej otwartości na to, co przynosi życie. Wierząc w magiczną moc procesu tworzenia buduje z gliny elementy życia, które często mają dopiero w nim zaistnieć lub zadziałać. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych Pracowni Ceramicznej Wyspy Skarbów GAK
Anna Wiśniewska – z zawodu ekonomista. Tajniki ceramicznego warsztatu poznaje dopiero od roku, ale z zaangażowaniem i radością aktywnie działa w ceramicznej przestrzeni odkrywając w sobie nowe pokłady artystycznych możliwości. Inspiracje do swoich prac czerpie głownie z natury. Kocha góry, lubi podróżować, czytać książki i malować.
Patronat medialny:
Gdansk.pl, Trójmiasto.pl , Radio Gdańsk.pl
ZAPRASZAMY!
Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów
Dom Kultury / Galeria / Muzeum
ul. Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15, wyspaskarbow.gak.gda.pl
Read also:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X